Mexiko v dávné minulosti

Just another WordPress.com weblog

Něco o navigaci Polynésanů

Problém v zásadě nebyl se zeměpisnou šířkou , všechny mořeplavecké národy si všimly , že je hvězda, jež nemění svou polohu při otáčení nebeské oblohy , tedy dnes to , co je Polárka .

Polárka bude stále více Polárkou ještě cca 90 let , pak se začne nezadržitelně vzdalovat vlivem precese od své polohy a bude jí stále více cca Vega .

Samozřejmě ne více , než je krajní poloha cca 23.5 stupně , coby poloměr precesní kružnice .

Zeměpisná délka má ten problém, že nebylo po značnou dobu možné odměřit čas od místního poledníku, odkud loď vyplula .

Admirality  to řešily trikem , kdy se dá určit zeměpisná délka ze soustavy rovnic , když změříme na dvě hvězdy (nutný počet) , možno i větší počet , jejich zenitové úhly a z rovnic pro tzv. nautický trojúhelník , což je sférický trojúhelník , řeší se vztahy pro sférickou trigonometrii (dnes možno zapsat i maticově jako matice rotace a jejich součin)

Z těch dvou rovnic nám pak vyjde zeměpisná délka a pochopitelně , že ty rovnice se neřešily na moři , ale admirality nechaly vypracovat tabulky, kde pro různé argumenty tj. různé hvězdy a jejich různé zenitové úhly byly již uvedeny přímo zeměpisné délky ,

čili  námořní důstojník kvadrantem, či sextantem , resp, kdysi astrolabem , zaměřil zenitové úhly na viditelní hvězdy a v tabulkách vyhledal k nim příslušnou zeměpisnou délku .

Jenže to bylo velmi nepřesné, jelikož na houpající se lodi nešlo přesně změřit zenitový úhel, je to asi něco podobného , jako by kdosi chtěl s teodolitem měřit úhly , stojíc na pohybující se lochnesce v lunaparku , nebo opilý zedník s vodováhou aby stloukl vodorovně šalunk .

Čtení , jež sice bylo zřejmě možné i na minuty šedesátinné, bylo vzhledem k nemožnosti ustanovit do klidné vodorovné polohy přístroj, nereálné .

Chyby mohly činit i desítky minut.

Pak ve vlastním výpočtu , (kdybychom udělali rozbor té funkce, jež dá z příslušných rovnic explicitně zeměpisnou délku, tak se mohla lišit po takovémto zaměření i o celý stupeň i více , což je veliká hodnota na rovníku cca 2*PI*6378/360 stupni = 111.3 km , v ostatních šířkách méně , vzhledem ke cosinu zeměpisné šířky .

Samozřejmě , ale při zaměření na pevnině , pomocí i minutového teodolitu , pak vycházela poměrně obstojně , jelikož šlo udělat i vyrovnání .

Jenže to neřešilo situaci na moři , kde jde o život vždy .

Další tedy řešení byl pro britskou admiralitu způsob (vypsala veřejnou soutež), kdy nechala sestrojit hodiny, jež dokázaly i za dva měsíce se nezpozdit o více, než minutu .

To znamená na rovníku chybu jedné námořní míle cca 1852 m .

Žádné takové pomůcky neměli Polynésané , a přesto dokázali navigovat na několikatisícikilometrové vzdálenosti .

Uváděli , na otázku Evropanů, čím se řídí, že podle hvězd .

Vysvětlovali, že musí vidět určité hvězdy nejlépe tři , a z jejich neustále se vzájemně měnící polohy , měnili operativně kurs .

Vlastně instinktivně „řešili“ ve své mysli právě onen nautický trojúhelník, jenž dá tu důležitou polohu , zeměpisnou délku .

Ta rovnice dá totiž ze dvojice zenitových úhlů zeměpisnou šířku i zeměpisnou délku . – Příště dopíši a nakreslím .

Se zeměpisnou šířkou to měli snadnější , rovněž si všimli , že poplují-li po tom, co my nazýváme rovnoběžkou, tak bude hvězda (naše Polárka) stále stejně vysko nad obzorem , na jižní polokouli totéž její protějšek , kterým je souhvězdí La Cruz del sur, které je ale jen přibližně nadirem Polárky .(Na severním pólu je Polárka v zenitu a její nadir je její obdoba v souhvězdí Jižního kříže) , který je v zenitu na jižním pólu a pak nadirem je Polárka ) .

Aby tedy zařídili, ti Polynésané, že poplují na stále stejné rovnoběžce, měli sady kokosových ořechů, které měly vyvrtány otvory po obvodu a dále v místech, kterým bylo možno spatřit hvězdu v kokrétním zenitovém úhlu (i když tomu tak neříkali) .

Takže vypluli po rovnoběžce a kurs korigovali tím , že se snažili vidět , např. Polárku ve stále stejném průzoru v kokosovém ořechu, který naplněn po otvory v místě obvodu (jakoby rovníku – byl takto ustanoven do vodorovné polohy a ty průzory vlastně realizovaly konkrétní zenitový úhel).

Takže vlastně měli primitivní astroláb s kostantním nastavením zenitového úhlu .

Jejich dílčím cílem bylo doplout na patu kolmice, tedy na ten poledník, na němž se nalézal onen cílový ostrov, ale přitom byli na jiné rovnoběžce, jež odpovídala rovnoběžce domovského ostrova .

Pak , když tedy dopluli na onu patu kolmice, tak změnili směr  přímo na sever (ležel -li ostrov severněji, resp. přímo na jih , ležel-li jižněji a plujíce po poledníku  nevyhnutelně nutně na něj , ten cílový ostrov , narazili .

Jediné , co bylo důležité, bylo umět poznat, že jsou na tom správném poledníku .

To zařídili tím ,že znalí plavci, kteří si toto tajné učení předávali od starších zkušených plavců , použili zmíněnou navigaci dle dvou , resp. tří hvězd, jež neustále při otáčení nebeské oblohy měnily svou polohu a oni instinktivně korigovali směr, čmž byli stále na rovnoběžce .

Je to asi něco podobného , jako třeba někteří lidé , kteří ale nemusí být nijak prakticky dovední , dovedou v mysli znásobit třeba dvě dvacetimístná čísla a po několika vteřinách dají správný výsledek , ale přitom žádní matematici nejsou a mnohé věci neznají , třeba nesvedou ani psát .

Tak podobně zaměření lidé viděli dvě , tři hvězdy a dovedli říci , jaký má být směr plavby , když se po nějaké době dosavadní plavby , jejich vzájemná poloha změní a uměli říci , jsme buď na správném kursu, nebo máme být jižněji, nebo máme být severněji a také , zda jsou již na odpovídající „patě kolmice“ , tedy na cílovém poledníku .

Dále také měli ostrované cosi jako mapy sestrojené z rohoží ve tvaru sítí a v průsečících vláken měli připevněné lastury, jež představovaly ostrovy , případně konkréní počet a vzájemnou polohu .

Reklamy

Červenec 22, 2009 - Posted by | Geometrie vícerozměrných prostorů

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: